top of page

Навчальна програма "Навколишній світ у твоїх долонях"

Веспер Л.Л.

Державна Академія керівних кадрів культури і мистецтв,

Інформаційно-дослідницький центр міжнародної громадської організації «За рівновагу у суспільстві», Київ, Україна

 

 

Анотація.Стаття містить опис нової навчальної програми, що базується на ідеї органічної єдності взаємозв’язків людини і навколишнього світу. Даний метод базується на принципах збереження цілісного уявлення дитини про світ, як передумови для формування фізичного і психічного здоров’я людини. Мета програми - застосування однакового механізму для отримання знань по різним предметам, отримання учнями універсальної освіти, яка допоможе розуміти цілісність світу і створить сприятливі умови для нарощування різноманітних знань у будь-якому віці. Дана програма викладалася у двох київських школах протягом 4-х років.

 

Вступ. Внаслідок сучасних науково-технічних досягнень та соціально-економічних перетворень висуваються нові вимоги до організації та використання набутих людством знань. Сучасні умови життя вимагають оволодіння різноманітними областями знань, а формалізований підхід до них залишає без уваги величезні ресурси дитячого організму.

Відомо, що дитина росте нині зануреною у інформаційний простір і необхідно використовувати у вихованні і освіті такі механізми, які б дозволили їй орієнтуватися у світі згідно власних потреб та морально-етичних вимог соціуму.

У всьому світі проблема ефективного навчання дітей іде поряд із розумінням збереження кожної людської особистості, надання можливості розвиватися істинно людській складовій кожного організму.

При вступі до початкової школи дитина володіє цілісним сприйняттям навколишнього світу [1,2,3,7]. В процесі навчання виробляється інша картина світу – світ, розділений на частини, відповідно окремим предметам. Уявлення про світ, в якому живе дитина, подаються як окремі частини: музичний, геометричний, хімічний, літературний, історичний і т.п. Дитина, яка при вступі до школи, відчувала себе частиною Всесвіту, навчається оперувати абстрактними поняттями, втрачаючи зв’язок між власними відчуттями та навколишнім світом. Вчені визнають [2,3,4,6,8], що навіть діти із вираженою логіко-математичною домінантою (ліва домінантна півкуля), мали при вступі до школи високий потенціал розвитку чуттєво-образного сприйняття світу у всьому різноманітті фарб, звуків, рухів та породжених ними образів. Згодом одні здібності редукуються, поступаючись іншим, що заважає людині реалізувати свій справжній потенціал. Уявіть на хвилинку, що дає людству особистість, у якої гармонічно працюють обидві півкулі – яким яскравим і насиченим буде життя такої людини, скільки творчого щастя подарує вона людству.

 

Опис навчальної програми. Програма розрахована на групи молодшого віку (підготовчий курс), молодшого шкільного віку (1-3(4) клас), середню школу (3 (4) - 7 класи), старшу школу ( 8 - 11 класи).

Програма складається з декількох модулів, згідно з віковими категоріями учнів:1. Базовий модуль "Навколишній світ у твоїх долонях", який впроваджується на усіх етапах навчання і є фундаментом для нарощування і збагачення знань по різним предметам.2. Модуль для середньої школи.3. Модуль для старшої школи.4. Модуль «Інноваційні методи навчання. Навчання із використанням ІКТ» для технологічно оснащених шкіл.

В основу програми покладено метод залучення психофізіологічних зв’язків людського організму для отримання початкових знань про навколишній світ, активному використанні механізмів пам’яті, сприйняття та розподілення інформації.

 

Мета розробки навчальної програми - застосування однакового механізму для отримання знань по різним предметам, отримання учнями універсальної освіти, яка допоможе розуміти цілісність світу і створить сприятливі умови для нарощування різноманітних знань у будь-якому віці, що створить умови стійкої мотивації навчання.

Метод базується на ідеї єдності знань про світ, що його людина сприймає органами почуттів. Головна ідея, на якій базується згадуваний метод полягає у використанні одного і того ж механізму сприйняття знань різним предметам. Саме поступове відтворення механізму сприйняття через різні предмети (як точні так і гуманітарні) повинно закласти фундамент для майбутнього нарощування і збагачення знань.

Сучасні умови життя вимагають оволодіння різноманітними областями знань, а формалізований підхід до них залишає без уваги величезні ресурси дитячого організму.Відомо, що дитина росте нині зануреною у інформаційний простір і необхідно використовувати у вихованні і освіті такі механізми, які б дозволили їй орієнтуватися у світі згідно власних потреб та морально-етичних вимог соціуму.

 

Мета програми:

  • подолати психологічних бар’єр у період переходу з молодшої до середньої школи;

  • де формалізувати систему представлення знань;

  • виробити стійку зацікавленість до вивчення різноманітних предметів;

  • розвивати творчі здібності та особистісні пріоритети кожної дитини;

  • навчити застосовувати отримані знання на практиці;

  • зберегти і розвинути зв’язки між точними і гуманітарними предметами

Практична методика, за якою викладається програма:

  • спираючись на курс підготовчого відділення збагачувати знання згідно вимогам шкільної програми;

  • поступово, поєднуючи понятійні ансамблі з різних предметів - математики, мови, музики, образотворчого мистецтва, геометрії, тощо, відтворювати в уяві дитини ідею "універсального знання";

  • поєднання гуманітарних предметів з точними - гармонійне поєднання, наслідування і перетин "образних" і "логічних" понять та створення на такій основі сприятливих умов для всебічного розвитку дитини;

  • плавний перехід від перших елементарних понять початкової школи до більш складних середньої школи на основі їх взаємообумовленості та зв’язку.

  •  

Базовий модуль "Навколишній світ у твоїх долонях" є основою структурної організації навчальної програми, який впроваджується на усіх етапах навчання та є фундаментом для нарощування і збагачення знань по різним предметам. Результатом подібної подачі матеріалу має стати заохочення до навчання, усвідомлення шляхів навчального процесу, вироблення у дитини стійкого інтересу до одержання знань, вибору майбутньої професії. Головний принцип підбору матеріалів курсу - використання ідеї єдності знань про світ, яку буде покладено за основу нарощування знань по окремим предметам. Наприклад, використання мінімального кінцевого набору знаків або символів (алфавіти природних мов, система звуків музики, кольорів, абстрактних понять - математичних знаків) для свідомого нарощування їх можливих застосувань.

 

Програма викладається як у традиційній формі: клас / вчитель, так і з застосуванням мультимедійних освітніх ресурсів. Особливе значення програма набуває при професійному використанні вчителем переваг інформаційно-комунікаційних технологій під час проведення уроку. Кінцевий результат - виховання здорової, щасливої, повноцінно розвиненої людини.

 

Література:

1. М.В. Макаренко, Т.І. Борейко, В.С. Лизогуб. Кореляційний зв’язок властивостей основних нервових процесів і пам’яті у дітей молодшого шкільного віку. Фізіологічний журнал, Київ, 1997, №№ 3-4.2. Фарбер Д.А., Корниенко И.А., Сонькин В.Д. Физиология школьника. – М.: Педагогика, 1990. – 64с.3. Шеррингтон Ч. Интегративная деятельность нервной системы. – Ленинград:Наука, 1969. – 456с.4. Лурия А.Р. Высшие корковые функции человека, - 2-е изд. - М.: Изд-во МГУ, 1980. - 271с. 5. Чуднова О.В., Любимова З.В. «Сенсорное обеспечение коммуникативного поведения у детей». – Журнал «Сенсорные системы». М. , 1997, №11.6. Ломов Б.Ф. Вопросы общей, педагогической и инженерной психологии. – М.:Педагогика, 1991. – 296с.7. Шостак В.И. Природа наших ощущений. – М.: Просвещение, 1983. – 127 с.

bottom of page